Czytaj: 2 min

Nazwa gry, wizerunki bohaterów, projekty plansz – gra wideo składa się niemal wyłącznie z własności intelektualnej. Nasze doświadczenie w doradztwie na rzecz artystów, studiów i wydawców uczy, że zarządzanie własnością intelektualną często jest wyzwaniem. Na bazie tego doświadczenia i we współpracy z Urzędem Patentowym RP powstał poradnik „Własność intelektualna w branży gier wideo” autorstwa Marcina Balickiego, Senior Associate w SPCG. Jest to pierwsza taka publikacja w Polsce.

Poradnik w prosty sposób odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące powstawania, zarządzania i ochrony własności intelektualnej w grze wideo. Przede wszystkim, jakim rodzajem własności intelektualnej są poszczególne elementy gry, np. nazwa, scenariusz i muzyka. Po drugie, jakie narzędzia prawne służą do ochrony własności intelektualnej i jak efektywnie z nich korzystać. Po trzecie, w jaki sposób zorganizować współpracę ze współtwórcami gry oraz podwykonawcami i prawidłowo nabyć od nich prawa własności intelektualnej. Jeśli zaś nabycie praw nie jest możliwe, to na co zwrócić uwagę w umowie licencyjnej z bankiem assetów lub w licencji typu open source. Po czwarte, czasem do korzystania z cudzej własności intelektualnej nie jest potrzebne zawarcie umowy – w poradniku mec. Balicki objaśnia najistotniejsze przykłady dozwolonego użytku.

Last but not least, prawa własności intelektualnej to również przypadki ich naruszania. W ostatnim rozdziale poradnika mec. Balicki opisał na czym polega klonowanie gier wideo, naruszenie praw własności intelektualnej oraz jak studio powinno reagować w takich sytuacjach.

Poradnik w wersji elektronicznej dostępny jest tutaj. Wkrótce przygotowana zostanie także wersja drukowana. Zapraszamy do lektury i kontaktu z dr Marcinem Balickim ze wszystkimi pytaniami dotyczącymi prawnych aspektów produkcji, dystrybucji i marketingu gier wideo.

Uzupełnieniem poradnika może być wzór umowy wydawniczej na grę wideo, który udostępniliśmy na naszym blogu w kilku wariantach (w polskiej oraz w angielskiej wersji językowej, z komentarzami oraz bez nich).

 

Napisz do autora:

dr Marcin Balicki SPCG

dr Marcin Balicki

adwokat
Senior Associate

Print Friendly, PDF & Email

Pin It on Pinterest

Share This