stan aktualny na dzień 24.03.2020 r., godz. 12:30
W ramach tzw. pakietu antykryzysowego został przedstawiony projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.
Projekt przewiduje zasady udzielania przez Państwo pomocy finansowej na rzecz przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Pomoc taka ma być udzielana ze środków budżetu państwa na pisemny wniosek składany do ministra właściwego do spraw gospodarki lub właściwej agendy rządowej.
Poniżej prezentujemy krótkie omówienie podstawowych założeń projektu.
Zgodnie z projektem pomoc ma być przyznawana w ramach trzech etapów:
1. POMOC NA RATOWANIE
ma być przyznawana w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej przez okres niezbędny do opracowania planu restrukturyzacji lub likwidacji działalności gospodarczej.
Pomoc ta ma być udzielana w formie pożyczki, której wysokość ma być uzależniona od wyniku finansowego z działalności operacyjnej przedsiębiorcy za rok poprzedni. Oprocentowanie pożyczki ma być nie mniejsze niż stopa bazowa, rozumiana jako stopa referencyjna określona w komunikacie Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stop referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14 z 19.01.2008, str. 6) dla słabych przedsiębiorstw oferujących normalne poziomy zabezpieczenia, powiększona o 4 punkty procentowe.
Pożyczka ma być udzielana na wniosek przedsiębiorcy. Decyzję w tym zakresie ma wydawać właściwy minister w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wątpliwości budzi dosyć wysoki stopień skomplikowania i sformalizowania wniosku, co może nastręczać trudności z przygotowaniem wniosków i być czasochłonne – w czasach kryzysu związanego z pandemią zasadne jest, aby pomoc finansowa była udzielana możliwie szybko i bez zbędnych formalności.
Wątpliwości budzi też okres, na jaki ma być udzielana pożyczka, bo zgodnie z projektem nie może on być dłuższy niż 6 miesięcy. Biorąc pod uwagę skalę obecnego kryzysu oraz cel pomocy na ratowanie okres ten wydaje się zdecydowanie za krótki.
2. TYMCZASOWE WSPARCIE RESTRUKTURYZACYJNE
ma umożliwiać prowadzenie działalności gospodarczej przez czas niezbędny do wdrożenia działań restrukturyzacyjnych wypracowanych w okresie, w którym została udzielona pomoc na ratowanie.
W celu uzyskania takiego wsparcia przedsiębiorca będzie musiał przedłożyć tzw. uproszczony plan restrukturyzacji. Wsparcie ma być udzielane również w formie pożyczki, której oprocentowanie i wysokość będzie ustalane na zasadach analogicznych, jak w przypadku pomocy udzielanej w pierwszym etapie. Wysokość tymczasowego wsparcia ma być dodatkowo ograniczona do kwoty niezbędnej do kontynuowania działalności w okresie, na który to wsparcie zostało udzielone, jednak nie dłuższym niż 18 miesięcy.
3. POMOC NA RESTRUKTURYZACJĘ
będzie przyznawana w celu realizacji planu restrukturyzacji i przywrócenia długookresowej zdolności do konkurowania na rynku. Przyznanie pomocy finansowej w ramach tego etapu będzie uzależnione od tego, czy przedsiębiorca będzie zdolny zapewnić odpowiednią partycypację w kosztach restrukturyzacji w ramach wkładu własnego, którego wysokość będzie uzależniona od wielkości przedsiębiorcy (50% w odniesieniu do dużych przedsiębiorców, 40% w odniesieniu do średnich przedsiębiorców, 25% w odniesieniu do mikro i małych przedsiębiorców).
Pomoc na restrukturyzację będzie udzielana m.in. w formie:
- pożyczki;
- objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym albo udziału w podwyższeniu kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji;
- objęcia obligacji;
- zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację;
- konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie, na udziały lub akcje przedsiębiorcy.
NAPISZ DO AUTORA:
Łukasz Koc
radca prawny
Associate